Aa

Aa

Министар Ђорђевић на Генералној скупштини Конференције европских Цркава

Министар Ђорђевић на Генералној скупштини Конференције европских Цркава

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић говорио је на Генералној скупштини Конференције европских Цркава у Новом Саду и у име председника Републике Србије, господина Александра Вучића, и председника Владе Републике Србије, госпође Ане Брнабић пожелео свим учесницима успех у раду.

 

Министар Ђорђевић изјавио је да је доласком председника Вучића на чело Владе Републике Србије, установљен један сасвим нови пут Србије, једна јасна визија економског, привредног и друштвеног опоравка  у којој ће се из српске традиције црпети само оно што је најбоље.

 

„Циљ који је председник Републике Србије Александар Вучић поставио пред себе и све нас веома је висок, али није недостижан. За узор нам може послужити једна Швајцарска, која је прави пример државе чији су становници све до половине 17. века важили за најефикаснију најмничку војску у Европи, да би након тога уследила потпуна пацификација, а тиме и просперитет њених грађана, који данас уживају један од највећих животних стандарда у свету“, рекао је Ђорђевић и додао да је за тако велики искорак потребан снажан менталитетски заокрет и својеврсно отрежњење да би се након два века дуге традиције сталне конфронтације са својим суседима и међусобних сукоба и непомирљивих подела, Србија коначно окренула потпуном дефинисању и остваривању сопствених националних интереса, ослањајући се искључиво на сопствене снаге и потенцијал. 

 

Ђорђевић је истакао да је Србија постигла консензус око два најважнија питања за будућност, а то су стратешка опредељења да је Србија војно неутрална земља и пуноправно чланство у Европској Унији.

 

„Сматрам да је пуноправно чланство Србије у Европској Унији у најбољем интересу наших грађана, пре свега због усвајања и примене високих европских стандарда на пољу људских права, јачања институција друштва, развоја привреде  и тржишне економије. Влада Републике Србије и целокупно српско друштво потпуно је посвећено том процесу. Захвални смо за одговоран и конструктиван став и разумевање које Његова светост патријарх српски господин Иринеј и Српска православна црква имају када је реч о нашем приступању решењу косовског питања“, рекао је Ђорђевић и нагласио да је став председника Вучића и Владе Републике Србије да се у преговорима са привременим институцијама у Приштини нађе компромисно решење, решење којим ниједна страна неће бити сасвим задовољна, али ће обе стране добити понешто. 

 

Ђорђевић је истакао да највећи део културне баштине Косова и Метохије чине примери црквене уметности и архитектуре српског народа и у вези са тим замолио за подршку када је у питању решеност Србије да не дозволи пријем тз.в Косова у УНЕСКО.

 

„Косовски Албанци и приштинска власт не само да нису доказали да имају капацитет да негују нашу културну баштину, већ су показали одсуство воље да спрече њено уништавање од наводно спонтано окупљених група Албанаца у погрому 2004. године, а често и активно учествују на њеном уништавању, чему можете посведочити данас, када се градњом обилазнице аутопута угрожава манастир Високи Дечани“, истакао је министар и нагласио да Влада Србије, на челу са председницом Аном Брнабић све ради првенствено за добробит грађана Србије и њихов бољи материјални положај.

 

„Желимо да Европска Унија верује у Србију и све оно што ради како би постала равноправни члан, уједно штитећи интересе своје земље. Напредујемо из дана у дан, а верујемо да ћемо као део европске породице бити још успешнији“, закључио је министар.

 

Генерална скупштина Конференције европских Цркава траје од 31. маја до 6. јуна и на њој разговара више од 500 учесника на теме Друштвена неравнотежа у Европи, изазови за Цркву, прогон хришћана у Сирији и Ираку, слобода вероисповести и правда за мањинске и већинске заједнице, сведочење о климатским променама, праведан удео у Божјој земљи и њеним богатствима, миграције у Европи.