Aa

Aa

Донета Уредба о пословима које деца не смеју да раде

Донета Уредба о пословима које деца не смеју да раде

Читај ми

Министар за рад, запошљававање, борачка и социјална питања, Александар Вулин, на конференцији организованој поводом Светског дана борбе против злоупотребе дечијег рада, изјавио је да феномен дечијег рада погађа читаву планету, да га има и у Србији, као и да је на држави и друштву да се боре против његове појаве. „Није сваки дечији рад и злоупотреба дечијег рада, и управо због тога је Влада Србије на предлог Министарства рада 29. маја 2017. донела Уредбу о пословима које деца не смеју да раде − од рада на висини, са прекомерним теретом, рада у скученом простору, рада где се захтева превелико психофизичко оптерећење детета. Уредбу спроводе све надлежне инспекције, од Инспекције рада до Инспекције социјалне заштите“, рекао је Вулин.


Истакао је да деца у Србији, у највећем броју случајева, раде у пољопривреди. „Врло често наши малишани нису ни свесни да су злоупотребљени, јер тежак живот какав су водили њихови родитељи сматрају да припада и њима. То не може и не сме да буде пракса и наше друштво не сме и не може да допусти да се са таквом праксом настави где год је видимо. Најчешћи облик експлоатације детета, односно злоупотребе дечијег рада, врло често се дешава у породици, тамо где дете нема никакву свест да је злоупотребљено на било који начин. Сматра да је то нормално и прихватљиво. Зато и читава заједница мора да буде едукована, сви заједно морамо да разумемо да дечији рад, без обзира да ли је у породици или ван ње, није прихватљив. Злоупотреба дечијег рада није прихватљивља“, каже министар.
„Оно што је нама највидљивије су „деца улице“, када видите дете да просјачи, када видите дете, наизглед без родитељског старања, које се налази на улици и покушава да за себе, или још чешће за одрасле, заради новац. Прошле године у оквиру акције Министарства рада на борби против феномена „деце улице“ препозналио смо, открили и са београдских улица склонили 74 деце. До априла ове године склоњено је 26 деце. Нека од деце су трајно одузета родитељима, смештена у наше институције или хранитељске породице, нека су привремено одузета, нека су враћена у биолошку породицу са којом радимо како бисмо је оснажили да разуме шта је неприхватљив облик понашања. Све наше институције су ангажоване у борби против феномена „деце улице“, зато смо основали 115 тимова у центрима за социјални рад уз активну помоћ Министарства унутрашњих послова. Ова деца нису преступници, не треба да буду хапшена и одвођена у затвор, њима и њиховим породицама је потребна помоћ, јер наш циљ никада није одузети дете, већ вратити дете у породицу и ојачати је да може да брине о свом детету“, истакао је министар Вулин.
Он је нагласио да ће Министарство рада са Међународном организацијом рада наставити да ради на феномену борбе против дечијег рада, али и на сваком облику који крши оно што се назива достојанствен рад.